неділю, 20 серпня 2017 р.

Сценарій виховного заходу: Скажемо пожежам:"Ні!"
Мета:
Профорієнтаційна підготовка учнів:
1.     Розширити уявлення учнів про причини виникнення пожежі;
2.     спонукати учнів до виконання правил протипожежної безпеки;
3.     вчити передбачати наслідки своїх дій;
4.     формувати вміння та навички, які допоможуть уникнути небезпечних ситуацій вдома під час відсутності батьків;
5.     формувати у дітей почуття поваги, довіри до своєї держави та світогляд дбайливого господаря своєї країни;
6.     утверджувати у свідомості учнів загальнолюдські моральні цінності.
Обладнання: Предмети реквізиту до казки, тексти віршів та пісень.
Хід заходу
Учень:
Життя прекрасне – це всі знають,
а це відчуть вам помагають
сім`я, і школа, і держава,
А ще – вогню ми скажем: «Слава!»
Вчитель: Діти, чому у вірші сказано, що прекрасним наше життя роблять сім`я, школа, держава? Доведіть цю думку. (відповіді учнів)
Вчитель: А чому ми повинні сказати «Слава!» вогню? Чим він нам допомагає в житті? За що ми цінуємо вогонь? (відповіді учнів)
Вчитель: А тепер, послухавши уважно пісню, подумайте, чи повну оцінку ви дали вогню?(виконується пісня на мелодію російської народної пісні «У полі берізонька стояла»).
1.
Якщо раптом світло погасне,
свічку ми запалимо вчасно.
Так, вогню дякувать треба.
Так, він друг великий для тебе.
2.
На вогні готуємо їжу,
Уночі нам світить і гріє.
У морози великі
У печі гуде, як музика.
(відповіді учнів).
Вчитель: Так, вогонь ми можемо вважати своїм другом. Але бувають ситуації, коли вогонь може повести себе, як ворог, а не лише тоді, коли ми, дорослі або діти, неправильно себе з ним поводимо.
Давайте зараз подумаємо, яких же правил треба дотримуватися при поводженні з вогнем?
А допоможуть вам у цьому четверо лисенят.
Подивіться казку «Четверо лисенят» і подумайте, в яких випадках лисенята допустилися помилки у поводженні з вогнем?
Казка «Четверо лисенят»
Дійові особи: мама Лисиця, четверо лисенят, ведуча.
Місце дій: Лісова галявина. Під великим деревом – житло сім`ї лисиць. Мама Лисиця збірається на полювання.
Мама Лисиця. Діти, я йду у справах, а ви залишаєтеся вдома самі. Будь ласка, поводьте себе чемно, не бийтеся одне з одним, адже ви – сім`я. А найголовніше – не беріть до рук сірників.
(виходить)
Перше лисеня. Так, битися не будемо, ми ж сім`я, ми любимо одне одного. Ми пограємося, порозмовляємо і так дочекаємося мами.
Друге лисеня. А мені набридло вдома сидіти. Я мрію розпалити багаття у лісі. Це так романтично – сидіти біля вогню, дивитися, як іскри стрибають у різні боки. Ти вже пішов спати, а спалахи від вогнища все ще перебігають по деревах.
Перше лисеня. Ні, так не можна! Коли ти йдешь додому, багаття треба погасити – засипати землею, залити водою; інакше може згоріти весь ліс!
Третє лисеня. Мені нудно... А давайте ввімкнемо телевізор!
Четверте лисеня. А для мене ввімкнемо комп`ютер.
Друге лисеня. А я ввімкну магнітофон та послухаю свою улюблену пісню!
Третє лисеня. А я ввімкну ще електрочайник, бо хочу чаю.
Перше лисеня. Все одразу вмикати не можна, щоб не виникло пожежі. Ввімкнемо щось одне, наприклад, електрочайник, щоб випити разом чаю.
Всі лисенята. У-у-у-...
Четверте лисеня. Ой, я забув, що мій одяг ще мокрий від снігу ще відтоді, як ми гралися в сніжки. Допоможіть мені розвісити його над плитою, щоб швидше висохнув.
Перше лисеня. Ні, ми не будемо сушити одяг над плитою, бо можна знову ж таки наробити пожежі. Адже одяг може впасти на розпечену плиту та загорітися! Піду ввімкну електрочайник та приготую для всіх нас чай.
(виходить)
Четверте лисеня. Чому мама весь час твердить, що не треба брати сірники? Вони не важкі, підняти їх легко. Коштують вони недорого, завжди можна купити інші. Яка від них може бути загроза?
Третє лисеня. Давайте візьмемо кілька сірників! Їх багато, мама не помітить.
Всі лисенята (разом).  Давайте! Чудова думка! Як ти добре придумав! (беруть сірники, ховаються під ліжко і починають запалювати сірники).
Друге лисеня. Ой, я обпік собі кігтики! (кидає запалений сірник на килимок. Килимок загорівся, з`являються полум`я і дим).
Ведуча. Лисенята почали задихатися, кашляти під ліжком.
Всі лисенята (разом).  Ой, рятуйте! Ми боїмося! Нам важко дихати! (кашляють, ховаються подалі під ліжко).
Повертається мама Лисиця.
Мама Лисиця.  Що це? Дим? Вогонь? Пожежа! (дістає телефон, викликає пожежних).
Пожежа! Адреса – Лісова галявина, будинок лисиць!
Ведуча. Приїждають пожежники, виносять з будинку лисенят, гасять пожежу.
Четверте лисеня. Мамо, вибач, що не доглянув за меншими!
Мама Лисиця.  Чому всі заховалися під ліжко? Якщо почули запах диму або побачили вогонь, треба негайно вибігти із будинку і покликати дорослих або зателефонувати на номер 101.
Третє лисеня. І що, як я зателефоную? А хто ж приїде? Хто допоможе?
Мама Лисиця.  Ті, хто приборкує вогонь. Їх треба лише покликати, тобто зателефонувати на номер 101, і вони приїдуть на допомогу.
Четверте лисеня. А як їх звати?
Мама Лисиця.  Їх звати «пожежники», тобто ті, що гасять пожежу.
Друге лисеня. Мамо, ми ніколи не будемо брати сірники!
Третє лисеня. А номер телефону пожежників ми запам`ятали міцно-міцно!
Мама Лисиця.  А як телефонувати пожежникам?
Всі лисенята (хором).  Номер 101!
(лисенята співають пісню на мелодію пісні Шаїнського «Голубий вагон»).
1.
Сірники не можна брать у руки вам,
Бо пожежі можна наробить.
«Сірники,- ти думаєшь,- чудова гра!-
А навкруг уже усе горить!
Приспів:
Сірники, сірники –
Пам`ятай, пам`ятай,-
Сірники – то не гра,
Ти не забувай!
А якщо бачишь дим,
Сильний дим і вогонь,
«101», «101» -
Номер набирай!
2.
Ми вогню подякуєм за те, що він
Варить їжу, зігріває нас.
Він для нас як добрий і могутній джин,
І у темряві дороговказ.
Приспів.
3.
То ж давайте ми не будем забувать,
Що вогонь – і ворог нам, і друг.
Правила безпеки всім виконувать,
Щоб пожежі зникли всі навкруг!
Приспів.
Вчитель. Дякуємо лисенятам! І давайте поміркуємо: які правила протипожежної безпеки порушили лисенята? Яких помилок вони допустилися? (відповіді учнів).
Вчитель. А чи є у нас діти, які своєю поведінкою нагадують лисенят із казки? (відповіді учнів).
Вчитель. Як ви оціните вчинок лисенят, коли вони не послухалися мами? (відповіді учнів).
Вчитель. Так, діти, завжди треба слухатися батьків. Адже у будь-якій справі вам на допомогу прийдуть батьки, сім`я. Вони бажають вам лише кращого. Не залишать вас у біді і наша держава. Навіть на випадок пожежі держава подбала про вас, про свій народ. У державі є вищі навчальні заклади, де готують фахівців з пожежної справи. У кожноу районі по всій країні здійснюють пожежний нагляд люди, діяльність яких фінансує держава. Лише зателефонуйте, і ці люди – пожежники – прийдуть на допомогу: погасять пожежу, врятують з вогню людей, майно, лісові масиви. Бувають випадки, що пожежники навіть гинуть при виконанні своїх обов`язків.
То ж  давайте, діти, також будемо дбати про себе, про своє здоров`я і життя, своєї сім`ї, про майно своєї сім`ї і майно держави. Адже ви – громадани своєї держави, а чим багатша буде наша держава, тим краще життя буде у всіх нас.
Тому дуже важливо не порушувати правила протипожежної безпеки!
Будьте уважніші і до інших людей. Якщо ви будете йти по вулицях і побачите, як з вікон чужого будинку йде дим або блискає полум`я, ви зможете пройти повз нього з байдужістю? (відповіді учнів).
Вчитель. Як ви будете телефонувати до пожежної частини? (відповіді учнів).

Вчитель. Дякую вам. Я вірю в вас. Скажемо пожежам: «Ні!»

суботу, 19 серпня 2017 р.

          «Як допомогти дитині включитися в навчання після літніх канікул?»
1.     В останні дні (а ще краще тиждень) канікул поступово переводьте дитину на той режим дня, який буде у неї впродовж навчання (спати вкладати раніше, вранці підйом також більш ранній).

2.     Із самого ранку підтримуйте у дитини гарний настрій-плануйте або обговорюйте з нею цікаві, приємні справи та події, уникайте нотацій.

3.     Усе необхідне для шкільного навчання(канцелярське приладдя, форму, взуття) купіть заздалегідь. Зробіть ці покупки разом із дитиною, враховуючи її думку.

4.     У останній місяць канікул освіжіть пам'ять дитини-прогляньте разом із нею минулорічні зошити; добре запропонувати дитині писати тексти речень або переписувати їх (але в невеликому обсязі).

5.     Пригадайте разом із дитиною її однокласників, шкільних друзів. Якщо вона з ними давно не бачилася, запропонуйте дитині приготувати своїм товаришам по класу маленькі подарунки або зателефонувати їм, поцікавитися їхніми справами, запропонувати зустрітися.

6.     У перші навчальні дні не критикуйте дитину, не карайте її за незібраність, краще допоможіть організувати діяльність, підтримайте у приготуванні домашніх завдань.

7.     Не забувайте, що краще за щось один раз похвалити, ніж кілька разів насварити.


8.     Пам'ятайте, що у всіх учнів, а особливо у досить маленьких школярів, у другокласників, «вливання» в шкільний режим відбувається не миттєво, не одразу, а поступово впродовж кількох перших навчальних тижнів.
Виховна година
Мета: Ознайомити учнів із поняттям про шкідливі звички, виробити негативне ставлення до негативних звичок, які порушують здоров'я - паління, вживання алкогольних напоїв, наркотиків тощо; виховувати почуття відповідальності за збереження свого здоров'я.
І Організація класу
- Подивіться мені в очі, погляньте одне на одного, посміхніться. І з цих промінчиків добра, що заіскрились на ваших обличчях, ми розпочнемо виховну годину.
- А працювати ми будемо за таким девізом:
Не просто слухати, а чути.
Не прости дивитися, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати
ІІ Актуалізація знань учнів
1 Проблемна ситуація
- Уявіть собі, що ви заблукали в густому лісі. І ось перед вами з'явилися три дороги. Кожна може вивести з лісу за певних умов:
1) Першою дорогою підеш - велике багатство знайдеш, та здоров'я втратиш.
2) Другою дорогою підеш - половину багатства знайдеш, та половину здоров'я втратиш.
3) Третьою дорогою підеш - нічого не знайдеш, але здоров'я збережеш.
- Якою дорогою ви підете?
2 Дискусія "Яка дорога є найкращою?"
3 Робота з прислів'ями
"Здоров'я - це найдорожчий скарб"
"Здоров'я за гроші не купиш"
- Як поводиться дитина коли вона здорова?
- Який висновок ви можете зробити?
4 Висновок
Хто здоровий - той сміється,
Все в житті йому вдається.
Він долає всі вершини
Це ж чудово для людини!
5 Розповідь учителя, знайомство з діаграмою
- Від чого ж залежить здоров'я?
Виховання здорового способу життя в родині - 20%
Навколишнє середовище - 20%
Система охорони здоров'я - 10%
Спосіб життя людини - 50%
(За малюнком ми бачимо, що стан здоров'я на 50% залежить від самої людини)
- А що ж таке спосіб життя? (це сукупність звичок людини, наприклад вранці ми чистимо зуби, прибираємо ліжко, робимо ранкову зарядку, і всі ці справи ми робимо автоматично, майже не замислюючись; можна сказати що у нас сформувались певні звички)
6 "Мікрофон"
- В кожного з вас якась є звичка, згадайте її і назвіть.
- Які ж бувають звички? (корисні і шкідливі)
7 Робота в парах. Розгляд і обговорення змісту малюнків.
ІІІ Повідомлення теми та очікуваних навчальних результатів
- Отже сьогодні ми більше поговоримо про шкідливі звички. Тобто звички що шкодять особистому здоров'ю, та здоров'ю інших людей. І тема нашої виховної години - "Шкідливим звичкам скажем - Ні!"
- Тепер з'ясуємо завдання, які ставить перед нами сьогоднішнє заняття. Чого навчить кожного з нас? (учні проговорюють свої очікування)
IV Пізнавальна діяльність
1 Розповідь учителя
- Шкідливі звички назвали так тому, що вони небезпечні для здоров'я, наприклад, деякі діти мають погану звичку смоктати і гризти дрібні предмети, пальці й нігті. Не можна брати до рота невідомі дикоростучі рослини чи рідини, бо серед них бувають отруйні. Не гарно човгати ногами. Шкідливою також є звичка горбитись, адже при цьому викривляється хребет, що погіршує роботу органів. Та найбільше зашкоджують здоров'ю людей: паління, вживання алкогольних напоїв та наркотичних речовин. Часто людина що палить чи вживає алкоголь, починає відчувати погіршення здоров'я і страшне те, що людина стає залежною від них.
2.Тестування(за сигнальними картками)
Шкідливі звички-це:
а)мити руки з милом перед їдою;
б)палити;
в)вранці і ввечері чистити зуби;
г)вживати алкогольні напої;
д)піклуватися про чистоту свого одягу;
е)човгати ногами;
є)смоктати пальці;
ж)самостійно чистити взуття;
з)класти всі речі на свої місця;
и)грати в рухливі ігри;
і)гризти нігті.
3Сценка "Вовк і Заєць".
(На спортивному майданчику Заєць займається гімнастикою. Поруч діти граються кеглями. З'являється Вовк із цигаркою в зубах. Він іде розвязною ходою, лапи в кишенях.Він розкидає кеглі, ображає. Заєць поспішає на допомогу. Він враз скрутив Вовка)
Ах ти злісний хуліган!
Заважаєш нащо нам?
Ти хоробрий лиш з малими,
То й знущаєшся над ними.
А на себе лиш поглянь,
соромно й дивитися.
Від цигарки жовто-синій-
Отак накуритися!
Краще спортом ти займався,
Час би з користю провів,
Набирався сили й духу,
Не ходив до лікарів!
Ой, ой, ой! Я більш не буду!
І про бійки теж забуду.
Буду спортом я займатись,
Сил й здоров'я набиратись.
-
Що ви порадите Вовку?
Щоб мужнім стать і стать сміливим,
Сильним духом, сильним тілом,
Загартованим, здоровим.
То виходь на стадіони!
А не зовсім навпаки!
Йди сміливо і записуйсь
У спортсекції, гуртки.
Фізкультхвилинка
Всі вдихніть на повні груди,
потягніться догори.
Хай з вас вийдуть добрі люди.
Раз, два, три, раз, два, три.
4 Інтерактивна вправа "Інтерв'ю"
-Чи вважаєте себе здоровими?
-Чи є у вас шкідливі звички?
-Що ви для себе вирішили?
5Дискусія"Як відмовити тим, хто пропонує тобі цигарку, алкоголь, наркотики?"
(Я займаюся спортом і у мене повинні бути сильні легені, стверджувально сказати "ні", навести факти шкідливого впливу того, що пропонують)
Шкідливі звички, мовби тінь,
Все ходять за тобою,
І так чекають на ту мить,
Щоб потягнуть з собою.
Наркотики,цигарки і спиртне-
Це просто страх,Як подружитися із ними-
Здоров'ю буде крах.
Назавжди ти запам'ятай, А їх ніколи не вживай.
Приносять вони сто хвороб, Оману й радість для нероб,
Їх знають всі-вони спиртні...
Ти ж обіцяв мені:ні-ні
Її всі звуть"біла чума".
А що за нею? Чорна тьма.
Ти раз попробуєш і все,
Тебе закрутить й понесе.
Загубиш все своє життя.
Звідтіль немає вороття.
Подумай, перш ніж щось робить,
Як далі будеш ти з цим жить.
6 Інтерактивна вправа "Шлях до здоров'я"
-Але ми з вами ще у густому лісі. Щоб вийти з нього потрібно зробити декілька кроків. У мене в руках сліди. На кожному слідочку записані слова, що означають фактор зміцнення здоров'я.
Загартування.
Здорове харчування.
Дотримання режиму дня.
Рухливі ігри.
Свіже повітря.
Не курити.
Не вживати алкоголь
Не вживати наркотиків.
Підсумок.
-Ви почули багато цікавої інформації, тепер спробуйте продовжити речення:
-Шкідливі звички - це..
-Люди,які мають шкідливі звички шкодять...
Сьогодні ми вели розмову
Як всім здоров'я зберегти:
І щоб життя було чудовим,
Зоровим треба бути, щоб рости.
Здоров'ям бачу сяють ваші личка,
Тож дайте відповідь мені:
Що скажете шкідливим звичкам
Шкідливим звичкам скажем Ні!